Przeciekający dach z papy? Uszczelnij dach za pomocą najnowszych technologii!
Przeciekający dach płaski z papy to częsty i nieustannie powracający problem przy użytkowaniu budynków wyposażonych w taki właśnie rodzaj dachu. Wynika to przede wszystkim z zastosowania papy, która jest materiałem powszechnym, jednak technologicznie dość przestarzałym, dlatego warto zastosować bardziej szczelną i trwałą izolację. Obecnie na rynku jest wiele innowacyjnych produktów i metod hydroizolacji dachów płaskich, dlatego papa na dachu coraz częściej zastępowana jest nowoczesnymi membranami, które wykazują się wyższą skutecznością izolacji, większą odpornością na otaczające warunki, a przede wszystkim dłuższą trwałością.
Przeciekający dach z papy? Uszczelnij dach za pomocą najnowszych technologii
Naprawa dachu z papy? Wybierz nowoczesne technologie natryskowe!
Obecnie papa termozgrzewalna (kiedyś papa asfaltowa) to najczęściej używany w kraju materiał do izolacji dachu płaskiego. Ze względu na cenę oraz pozorną łatwość montażu, papa była i jest najchętniej wybieranym produktem. Materiał ten posiada jednak właściwości, które bezpośrednio wpływają na trwałość warstwy izolacyjnej. Przede wszystkim papa termozgrzewalna nie jest odporna na wahania temperatur. Przy wysokich temperaturach rozszerza się a przy niskich kurczy. Te nieustanne ruchy powodują, że papa zaczyna pękać, co skutkuje powstaniem pęknięć i mikroszczelin. Woda natychmiast dostaje się pod warstwę izolacji i uszkadza powierzchnię dachu.
Od 70 lat najczęściej wykorzystywanym materiałem do izolacji dachów płaskich jest papa. Czyżby w XXI wieku nie było innej, bardziej zaawansowanej technologii?
Kolejną, dość problematyczną cechą papy termozgrzewalnej jest jej spory ciężar. Standardowo jej waga waha się od 3 do 6 kg na m². Można łatwo obliczyć, że przy 200m² dachu masa papy wyniesie ponad 1 tonę. O ile 2 warstwy papy nie stanowią problemu, o tyle każda kolejna warstwa stanowi problem dla wytrzymałości dachu płaskiego. Dodatkowo, kolejne warstwy niszczą te wcześniejsze (stara papa zaczyna gnić i kruszyć się).
Powyższe przypadki próbuje się rozwiązać poprzez zerwanie wszystkich starych warstw papy i położenie nowej. Jest to jednak sposób drogi i pracochłonny, a problem najczęściej powraca w przeciągu kilku lat. Dodatkowo przez kilka tygodni prowadzenia takich prac, pojawia się ryzyko zalania pomieszczeń. Do tego należy jeszcze doliczyć koszty utylizacji usuniętej z dachu papy.