Close

Papa czy membrana PCV? O nowoczesnych pokryciach dachowych

Papa czy membrana PCV

Świat pędzi do przodu. Technologie zmieniają się. Także w budownictwie i w materiałach budowlanych. Warto jednak zatrzymać się w tym pędzie i zastanowić, czy coraz głośniej obwieszczane kolejne rewolucje są rzeczywistymi zmianami w jakości technologii, czy tylko marketingową wydmuszką? Postaramy się w tym artykule zestawić dwie technologie materiałów hydroizolacyjnych dla pokryć dachowych – papy i membrany PCV i odpowiedzieć na pytanie: papa czy membrana PCV?

Papa idzie do lamusa? Papa klejona lepikiem a nowoczesna papa termozgrzewalna

Pierwsza generacja papy z dzisiejszej perspektywy była materiałem wysoce niedoskonałym, a jednak, przy uwzględnieniu czasów jej stosowania, bardzo skutecznym. Stosowana masowo w drugiej połowie poprzedniego wieku, z postaci o osnowie tekturowej impregnowanej oleistym terem posypanym piaskiem ewoluowała do postaci zrolowanej wykorzystującej asfalt oksydowany oraz postęp w osnowach i posypkach. Była niedoskonała, bo z definicji narażana na warunki atmosferyczne podlegała kruszeniu i pękaniu, wpuszczając pod z pozoru szczelne sklepienia coraz więcej wilgoci. Była bliska ideału, bo łatwa w produkcji, tania i powszechnie dostępna. Była gwiazdą pokryć dachowych, bo pojawiła się w odpowiednim czasie, kiedy zniszczone wojną kraje poszukiwały szybkiego i taniego rozwiązania.

Lata i dekady leciały, a na rynku pojawiały się kolejne ulepszenia. Obecnie papa dachowa składa się z kilku warstw, zewnętrznej warstwy ochronnej, warstwy bitumicznej, warstwy nośnej i posypki mineralnej. Ciągły rozwój technologiczny sprawił, że do mieszanki bitumicznej zaczęto dodawać elastomery SBS (styren-butadien-styren) czy plastomery APP (ataktyczny polipropylen).

Zalety i wady papy nowej generacji

Papa termozgrzewalna, w przeciwieństwie do lepiku, jest materiałem, którego aplikacja na płaskie powierzchnie dachów wymaga pewnej wprawy. Rozwijaną powierzchnię papy należy poddawać od spodu działaniu ognia, dociskając do podgrzewanego podłoża. Kolejne pasy powinny być nakładane na zakład wzdłużny i poprzeczny, zachowując odpowiedni zapas materiału (ok. 10 i 13 cm), a przy tym należy unikać – ze względów estetycznych – tworzenia zgrubień. Należy także uwzględnić kierunek spływania wody oraz wiejących wiatrów. Ponadto, z uwagi na pracę z ogniem, należy zwracać szczególną uwagę na zasady BHP z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Sprawa się komplikuje, gdy ma się do czynienia z mniejszymi czy niestandardowymi powierzchniami dachu, gdzie występuje duża ilość kominów, kominków wentylacyjnych, anten, wpustów dachowych itp. To wszystko sprawia, że istnieje duże ryzyko nieprawidłowego montażu papy, który może mieć w przyszłości swoje konsekwencje.

Do niewątpliwych zalet papy należy jej stosunkowo niska cena oraz w miarę trwała termoizolacyjność.

Membrana PVC

Membrana PCV jest materiałem z pozoru bardzo podobnym do papy. Tak jak i papa, stosowana jest zazwyczaj na wielkopowierzchniowych dachach płaskich, jak i ona jest materiałem dostarczanym w rolkach. Na tym jednak główne podobieństwa się kończą.

Do jej cech należy bardzo wysoka szczelność i odporność na działanie promieni UV. To sprawia, że wystarczy zaledwie jedna warstwa membrany PCV, aby uzyskać pożądany efekt hydroizolacji. Ponadto jest materiałem cieńszym i lżejszym niż papa, a przy tym jej montaż – dzięki zastosowaniu komputerowo sterowanych maszyn zgrzewających – jest szybszy i bardziej precyzyjny.

Na tym nie koniec zalet membrany. Jest ona odporna na substancje chemiczne, które coraz częściej można spotkać w wodzie deszczowej czy powietrzu. Jest również materiałem paroprzepuszczalnym i nie absorbuje wilgoci.

Papa czy membrana PCV?

Niewątpliwe zalety nowoczesnych membran wykonanych z PCV w zestawieniu z zaletami papy termozgrzewalnej stawiają tę pierwszą jako preferowany materiał hydroizolacyjny dachów płaskich. Membrana PVC jest technologią młodą i z czasem stanie się jeszcze bardziej powszechna, być może całkowicie wypierając papę termozgrzewalną jako materiał nie tylko mniej doskonały, ale też ten, którego aplikacja jest trudniejsza i bardziej czasochłonna.

Nowoczesne pokrycia dachowe

Membrana PVC to oczywiście nie jedyny przedstawiciel nowoczesnych technologii hydroizolacyjnych dostępnych aktualnie na rynku. Na popularności zyskują metody natryskowe, które mają pewną przewagę nad materiałami rozwijanymi i łączonymi podczas montażu. Tą niewątpliwą przewagą jest sposób aplikacji, czyli natrysk hydrodynamiczny materiału bezpośrednio na powierzchnię izolowaną. Taki sposób tworzenia powłoki hydroizolacyjnej wyklucza powstawanie przecieków na łączeniach, bo po prostu tych łączeń nie ma. Podczas natrysku powstaje jednorodna, zupełnie bezszwowa membrana, która nie ma słabych punktów na styku pasów materiału (tak jak w przypadku papy termozgrzewalnej bądź membran PCV czy EPDM).

Warto wspomnieć także o jeszcze jednej zalecie metod natryskowych. Początkowo płynna konsystencja produktów wykorzystywanych podczas natrysku sprawia, że wszelkie trudno dostępne miejsca (szczeliny, szpary, miejsca styku różnych elementów dachowych) są bardzo dokładnie wypełnione i zabezpieczone. Manualny montaż papy bądź membran PCV polegający na docinaniu i zgrzewaniu mniejszych bądź większych pasków nie jest w stanie zapewnić takiej szczelności i dokładności jak hydroizolacje natryskowe.

Hydroizolacje natryskowe – produkty

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materiałów, które znajdują zastosowanie w hydroizolacjach dachów i aplikowane są natryskowo. Są to między innymi: guma w płynie, zamknięto-komorowa piana poliuretanowa, membrany poliuretanowe na bazie żywic syntetycznych. Każdy z tych materiałów posiada swoje, charakterystyczne właściwości, które można wykorzystać w konkretnym przypadku. Wszystkie jednak umożliwiają wykonanie bezwzględnie szczelnej powłoki dachowej, nieosiągalnej dla bardziej tradycyjnych form izolacji.

Na szczególną uwagę zasługuje system Duosil®, który jest połączeniem pianki PUR oraz gumy w płynie. Taki sposób wykorzystania tych dwóch produktów umożliwia stworzenie bardzo szczelnej i trwałej membrany dachowej, montowanej naprawdę szybko w porównaniu z innymi metodami. Duosil® to z pewnością jeden z najlepszych systemów hydroizolacyjnych dostępnych aktualnie na rynku.

 

Zobacz Także

1 komentarz do “Papa czy membrana PCV? O nowoczesnych pokryciach dachowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep z Gumą w Płynie
Sklep z Gumą w Płynie
telefon do firmy Dach Service