Close

Ile kosztuje remont dachu?

Ile kosztuje remont dachu

Pokrycia dachowe, jak mało który element konstrukcyjny budynków, wystawiony jest na nieustanne działanie czynników środowiskowych. Opady deszczu, śniegu, gradu, silne wiatry, wahania temperatur oraz promienie słoneczne powodują, że prędzej czy później każdy dach wymaga naprawy poszycia bądź całkowitej wymiany. Jeśli prace te nie zostaną wykonane na czas to w budynku może pojawić się wilgoć, a następnie grzyb. Potem przecieki mogą być już naprawdę spore, a koszty naprawy dachu w takim stanie będą niebotyczne.

Co wpływa na koszt naprawy dachu?

Czynników wpływających na końcową wycenę renowacji dachu jest całkiem sporo, zwłaszcza jeśli mamy na myśli dachy płaskie pokryte papą termozgrzewalną bądź blachą.

Pierwsza i podstawowa sprawa to technologia oraz materiały na jakie się zdecydujemy. Aktualnie na rynku mamy bardzo wiele rozwiązań i choć najczęściej remont dachu płaskiego nadal polega na położeniu kolejnej warstwy papy, to udział nowoczesnych metod hydroizolacji mocno rośnie i z pewnością najbliższe lata będą należeć do produktów bardziej innowacyjnych.

Materiały do naprawy dachów

Do wyboru mamy zatem tradycyjną papę termozgrzewalną, membrany EPDM, membrany PCV, płynne membrany poliuretanowe, zamknięto-komórkową pianę PUR, gumę w płynie czy system Duosil®. Każdy z tych produktów ma określone cechy (trwałość, odporność na czynniki środowiskowe, łatwość montażu itd.), które oczywiście definiują jego cenę za m2.

Technologie hydroizolacji dachów

Ważna jest także technika montażu. Papa oraz membrany EPDM i PVC to produkty, które są rozwijane i przytwierdzane do powierzchni dachu. Pozostałe rozwiązania montowane, a w zasadzie aplikowane są natryskowo za pomocą agregatów hydrodynamicznych. Obie techniki znacząco się od siebie różnią, tworzą membrany dachowe o konkretnych właściwościach, ale także wpływają na szybkość i stopień trudność montażu, a więc także na końcową wycenę.

Stan pokrycia dachowego

Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na koszt remontu dachu płaskiego to oczywiście stopień zużycia aktualnej powłoki hydroizolacyjnej. W zależności od tego czy decydujemy się na całkowitą wymianę dachu czy na naprawę przecieków, koszt remontu będzie się różnił.

Jeśli na całości powierzchni kładziemy kolejną warstwę papy lub będziemy korzystać z membran EPDM, membran PCV to aktualne zużycie powłoki izolacyjnej nie ma aż takiego znaczenia. W przypadku hydroizolacji natryskowych, a w szczególności systemu Duosil® sytuacja jest trochę inna. Dlaczego? System Duosil® pozwala dostosowywać powłokę izolacyjną do potrzeb dachu oraz potrzeb klienta. W zależności od stopnia zużycia istniejącej powłoki możemy użyć metody Duosil® w konkretnych wariantach, czyli np. zastosować warstwę piany PUR w miejscach tylko najbardziej zniszczonych i jednocześnie najbardziej narażonych na zniszczenie w przyszłości (np. miejsca styku powierzchni z kominem, świetlikiem etc.) lub zastosować pianę PUR na całości powierzchni dachu. Jak zatem widać, koszt naprawy dachu może się zmieniać w zależności od potrzeb klienta. W tym wypadku jest to spora zaleta systemu Duosil®.

Koszt usunięcia papy

W przypadku dachów płaskich z papy naprawianych za pomocą kolejnej warstwy papy należy pamiętać o powiększającej się łącznej masie takiej powłoki. Może się okazać, że położenie kolejnej warstwy nie będzie możliwe i do remontu dachu trzeba będzie doliczyć koszt usunięcia papy oraz koszt utylizacji papy. Takich kosztów można uniknąć stosując hydroizolacje natryskowe, bowiem materiały takie jak guma w płynie czy pianka PUR nie obciążają zbytnio konstrukcji i mogą być stosowane bezpośrednio na istniejącą powłokę z papy termozgrzewalnej.

Obróbka miejsc newralgicznych

Trzecim czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na cenę renowacji dachów jest ilość elementów zamontowanych na powierzchni dachu takich jak: kominy, kominki wentylacyjne, świetliki, wyłazy, drabinki, czy wszelkiego rodzaju uchwyty. Obróbka papy i pozostałych materiałów rozwijanych (np. membran EPDM) przy tego typu elementach dachów jest bardzo pracochłonna i zwiększa całkowite koszty remontu dachu. Hydroizolacje natryskowe nie zwiększają, aż tak kosztów ponieważ sposób aplikacji materiału w tym przypadku nie wymaga pracochłonnej obróbki. Dodatkowo guma w płynie, pianka PUR czy membrana poliuretanowa znacznie lepiej zabezpieczy miejsca styku tych elementów z powierzchnią dachu. Płynne materiały izolacyjne po prostu całkowicie wypełniają wszelkie pęknięcia i szczeliny zabezpieczając powierzchnię wszędzie tam gdzie rozwijane materiały nie mogą dotrzeć.

Remont dachów z zamontowaną fotowoltaiką

Oprócz akcesoriów dachowych, które utrudniają montaż izolacji, na dzisiejszych dachach możemy spotkać się jeszcze z wieloma innymi instalacjami (np. systemy wentylacyjne, rury, wymienniki ciepła od klimatyzacji). Szczególnym przypadkiem jest instalacja fotowoltaiczna, która w bardzo istotny sposób wpływa koszty remontu. Jeśli naprawiamy dach za pomocą papy termozgrzewalnej to używanie palnika może uszkodzić panele fotowoltaiczne i demontaż fotowoltaiki może okazać się niezbędny, a to są koszty rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku zastosowania gumy w płynie nanoszonej ręcznie demontaż paneli fotowoltaicznych jest zbędny (zobacz remont dachu z fotowoltaiką).

Zabezpieczenie pracy na dachu

Czwartym rzeczą, na którą zwracają uwagę firmy remontujące dachy płaskie przy wycenie jest usytuowanie budynku, a w zasadzie jego otoczenie. Chodzi o nakład czasu jaki trzeba będzie poświęcić, aby zabezpieczyć elewację oraz otoczenie budynku przed przypadkowymi wyciekami materiałów i innymi ewentualnymi wypadkami.

Remont dachu koszt – cena za m2

Ile kosztuje remont dachu? Poniżej przedstawiamy średnie ceny za wykonanie hydroizolacji dachu płaskiego. Remont dachu koszt:

Technologia Koszt hydroizolacji 1m²
Papa od 50zł
Membrana EPDM od 65zł
Membrana PVC od 65zł
Guma w płynie od 75zł
System Duosil od 80zł
Płynna membrana poliuretanowa od 100zł

Powyższe ceny określone na podstawie ogłoszeń dostępnych w sieci Internet. Należy je traktować jako orientacyjną informację o kosztach napraw dachów płaskich.

Remont dachu płaskiego – cena

Analizując ceny konkretnych materiałów oraz technologii zauważymy, że hydroizolacje natryskowe są droższe w stosunku do bardziej tradycyjnych sposobów izolacji jak papa termozgrzewalna. Sama metoda natrysku jest oczywiście mniej pracochłonna niż układanie papy i jej obróbka termiczna, jednak materiały takie jak guma w płynie, piana PUR czy membrany poliuretanowe to produkty zaawansowane technologicznie i to one głównie wpływają na finalne ceny. Czy warto je wybrać skoro są droższe? Oczywiście, że tak! Materiały te zapewniają dużo dłuższą ochronę dachu, dzięki czemu wyższy koszt remontu dachu płaskiego podczas inwestycji okaże się w końcowym rozrachunku niższy biorąc pod uwagę kilkunastoletni horyzont czasowy. Nowoczesne hydroizolacje jak guma w płynie czy system Duosil® zabezpieczą dach i zapobiegną przeciekom na wiele lat, co zwyczajnie się opłaca mimo początkowo wyższej ceny.

Zobacz Także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep z produktami CWS
Sklep z produktami CWS
telefon do firmy Dach Service