Close

Jak uszczelnić dach przy kominie?

Jak uszczelnić dach przy kominie

Po ulewnych deszczach lub wielodniowych opadach o mniejszym nasileniu mogą pojawić się przecieki, które w dłuższym czasie mogą spowodować liczne straty i problemy – z powstaniem grzyba włącznie. Warto zatem działać jak najszybciej i nie odkładać naprawy dachu na później, zwłaszcza, że obecnie mamy do wybory wiele szybkich i skutecznych sposobów na pozbycie się przecieków z nieszczelnego dachu.

Jak powstają przecieki?

Każdy przeciek do powód do zmartwień, bowiem długotrwałe zawilgocenie może skutkować nie tylko pojawieniem się plam na ścianach, ale może także bezpośrednio przyczynić się do zniszczenia konstrukcji dachu. Wówczas wymagany będzie większy remont dachu, a to już naprawdę wysokie koszty, których najczęściej można uniknąć działając zawczasu.

W przypadku dachów spadzistych najczęstszymi powodami przecieków są błędy wykonawcze czy zastępowanie rekomendowanych materiałów tańszymi zamiennikami. Często można również spotkać zestawienie ze sobą kilku różnych produktów, pochodzących od różnych producentów. Takie zabiegi nie wpływają pozytywnie na jakość dachu, co przekłada się później na problemy ze szczelnością.

W przypadku dachów płaskich najczęściej można spotkać się z niedokładnymi lub źle wykonanymi połączeniami pomiędzy kolejnymi pasami hydroizolacji (np. łączenia papy termozgrzewalnej). Oczywiście na przecieki narażone są również miejsca gdzie dokładne ułożenie i dopasowanie warstwy hydroizolacyjnej jest utrudnione – mowa tu o styku wszelkiego rodzaju elementów „wystających” z dachu, czyli kominach, odpowietrznikach, rurach wentylacyjnych, instalacjach klimatyzacyjnych, wyłazach itd. Tego typu nieregularne połączenia pod różnych kątem wymagają bardzo dużo uwagi i dokładności, zwłaszcza jeśli stosuje się papę lub inne materiały łączone podczas montażu bezpośrednio na dachu.

Przeciek dachu przy kominie

Z dużą dozą pewności można powiedzieć, że przeciek przy kominie to najczęściej występująca nieszczelność na dachach zarówno płaskich jak i spadzistych. Dlaczego tak się dzieje? Kominy przecinają całą połać dachu, przerywając wszystkie jego warstwy. Dodatkowo na kominy oraz powierzchnię dachu nieustannie działają różnego rodzaju siły, które raz za razem wystawiają na próbę hydroizolację dachową. Zalegający śnieg, silny wiatr, rozszerzanie i kurczenie się materiałów pod wpływem wahań temperatury powodują ciągłe, wzajemne ruchy komina oraz połaci dachowej, dlatego izolacja dachu przy kominie musi być niezwykle wytrzymała, a jednocześnie wystarczająco elastyczna.

Te wszystkie czynniki bezpośrednio sprawiają, że okolice komina są najbardziej narażone na przecieki. Warto zatem kontrolować ten newralgiczny punkt każdego dachu i w przypadku pierwszych oznak rozszczelnienia hydroizolacji przy kominie podjąć jak najszybciej działania zaradcze.

Jak uszczelnić dach przy kominie?

W przypadku dachów spadzistych najczęściej stosuje się obróbkę blacharską zakrywającą szczelinę pomiędzy ścianami komina a połacią dachową. Taki blaszany kołnierz najczęściej wykonuje się z blachy ocynkowanej bądź cynkowej, rzadziej miedzianej lub aluminiowej. Styk komina oraz kołnierza uszczelnia się za pomocą materiałów elastycznych (jak np. silikon), ponieważ każde sztywne zabezpieczenie (jak np. zaprawa cementowa) bardzo szybko popęka powodując liczne szczeliny, które będzie penetrować woda.

Innym, nowocześniejszym rozwiązaniem jest dekarska taśma izolacyjna. Taka samoprzylepna taśma uszczelniającą składa się z warstwy bitumu modyfikowanego elastomerami. Dodatkowo wzmocniona jest warstwą folii metalizowanej. Taśmę dekarską montuje się od dołu, potem po bokach, a na koniec z tyłu komina. Większość produktów tego typu nadaje się do klejenia prawie wszystkich typów pokryć dachowych – dachówki ceramiczne, betonowe, blacho-dachówki, blachy trapezowe, profilowane blachy aluminiowe etc.

Jak uszczelnić dach przy kominie w przypadku dachów płaskich? Tutaj do wyboru mamy kilka sposobów czy materiałów. W przypadku dachów z papy najczęściej kładzie się kolejną warstwę papy jednak obecnie możemy wykorzystywać dużo nowocześniejsze i jednocześnie trwalsze rozwiązania. Doskonale do uszczelnienia dachu przy kominie sprawdzi się guma w płynie, czyli elastomer bitumiczny z dodatkiem polimerów. Jest to produkt wysoce odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, bardzo elastyczny (nawet do 800%), a jednocześnie bardzo prosty w użyciu.

Jeśli potrzebujemy naprawić przeciekający dach przy kominie to guma w płynie będzie idealnym rozwiązaniem. Jedyne czego będziemy potrzebować, poza samym środkiem, jest pędzel oraz trochę geowłókniny. Pozwoli ona wzmocnić izolację na styku komina oraz powierzchni dachu. Początkowo płynna konsystencja gumy doskonale wypełni wszelkie szczeliny. Przecieki wokół komina można zatrzymać w przeciągu kilku godzin, tyle bowiem trzeba, aby powłoka z gumy zastygła i w pełni spełniała funkcję izolatora przeciwwilgociowego.

Na rynku można zakupić gotowy zestaw naprawczy do dachu wyposażony w gumę CWS R, pędzel oraz geowłókninę. Pozbądź się przecieków szybko i skutecznie.

Zobacz Także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep z produktami CWS
Sklep z produktami CWS
telefon do firmy Dach Service