Wymiana całego pokrycia dachowego nie odbywa się zbyt często, jednak kiedyś w końcu może nadejść taki moment. Wówczas trzeba wiedzieć, w jaki sposób pozbyć się odpadów, takich jak stara blacha, dachówki czy przykładowo zużyte materiały izolacyjne. Wszystkie te elementy nie mogą być składowane wraz z innymi odpadami komunalnymi oraz muszą zostać zutylizowane w odpowiedni sposób, ponieważ stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. Podobnie jest w przypadku papy, która jest materiałem izolacyjnym dla dachów płaskich. Sprawdź, jak przebiega utylizacja papy i gdzie możesz oddać papę z dachu!
Papa dachowa – co to takiego?
Papa to materiał wykorzystywany w budownictwie przede wszystkim do izolacji dachów płaskich. Jednak może być wykorzystywana również do izolacji fundamentów budynku czy nawet konstrukcji podziemnych. Papa stanowi świetną izolację ochronną przed wilgocią, wodą, a także innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Niestety papa składa się z włókien różnego pochodzenia nasączonych specjalną masą smołową lub asfaltową. Przez to papa odpadowa może wydzielać niebezpieczne związki do środowiska. Jednak na rynku działają firmy, które specjalizują się w utylizacji papy.
Sprawdź najlepszy na rynku środek do naprawy i renowacji papy dachowej
Kanadyjska guma w płynie CWS R
Gdzie oddać papę z dachu?
W pierwszej kolejności sprawdź PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów) w swojej miejscowości, czy przyjmuje do siebie odpady z papy. Niestety nie wszystkie punkty zbiórki odpadów posiadają taką możliwość. Jeśli punkt to umożliwia – prawdopodobnie będziesz mógł oddać tam papę zupełnie za darmo. Jednak koniecznie przeczytaj regulamin i sprawdź, czy możesz oddać papę oraz ile możesz jej oddać. W wielu miejscach mogą być ustanowione limity, które regulują ilość odpadów, które można wywieść.
Drugą opcją jest zamówienie tzw. big baga, czyli dużej torby, do której możesz spakować papę, a specjalna firma przyjedzie ją odebrać. Torby mają pojemność od 0,5 do 1,5 m3 . W tym przypadku koszt zależy od wagi papy oraz kosztów transportu zależnych od odległości.
Istnieje również trzecia opcja, kiedy posiadasz większą ilość papy. Proces przebiega w ten sam sposób co w przypadku big bagów. Tym razem zamawiasz kontener, którego wielkość może być różna, w zależności od Twoich potrzeb. Firmy zajmujące się wywożeniem odpadów posiadają kontenery o pojemności od 2 do nawet 40 m3 . Warto jednak upewnić się, czy kontenery wytrzymają ciężar, ponieważ papa charakteryzuje się stosunkowo dużym ciężarem właściwym.
Jak przebiega proces utylizacji papy?
Przez wzgląd na swoje właściwości papa nie może być składowana z innymi odpadami komunalnymi, a nawet innymi odpadami budowlanymi.
Nie możesz również utylizować papy na własną rękę, ponieważ jest to niebezpieczne. Papa odpadowa posiada swój własny kod: 17 03 80 i jest uznawana za odpad niebezpieczny.
Istnieją dwie metody utylizacji papy dachowej, jednak za każdym razem musisz oddać papę w odpowiednie miejsce.
Istnieją firmy, które dokonują utylizacji papy w sposób w pełni bezpieczny dla środowiska i człowieka, który odbywa się poprzez spalanie.
Często można spotkać również firmy, które zajmują się recyklingiem odpadów budowlanych, w tym papy, aby użyć ich ponownie w nowych produktach bitumicznych tzw. konglomeratach.
Ile kosztuje utylizacja papy?
Jeśli uda Ci się wywieść papę do najbliższego PSZOK – prawdopodobnie możesz to zrobić zupełnie nieodpłatnie. Jeśli chodzi o skorzystanie z big bagów należy liczyć na koszt rzędu od około 500 zł, a w przypadku kontenerów od około 1000 złotych. Wszystko zależy od firmy wywozowej, ilości papy, a także kwestii transportu.
Co grozi za nielegalne składowanie papy?
Korzystanie z usług firm zajmujących się wywozem i utylizacją papy może nie należeć do najtańszych, ale jest znacznie bardziej opłacalne niż zajmowanie się papą na własną rękę. Jeśli składujesz odpady budowlane lub remontowe na swojej posesji, ryzykujesz dostanie mandatu w wysokości 1500 złotych. Natomiast jeśli nielegalnie wywozisz odpady mające negatywny wpływ na środowisko, które mogą zagrażać także życiu i zdrowiu innych ludzi, ryzykujesz dostaniem grzywny, której kwota wynosi 5000 złotych lub więcej, w zależności od rodzaju wykroczenia.
Teraz już wiesz, gdzie oddać papę z dachu. Prawidłowa utylizacja papy jest bardzo ważna, ponieważ źle składowane odpady mogą być zagrożeniem dla Ciebie i dla innych.