Masy bitumiczne to elastyczne i wodoodporne materiały na bazie bitumu (mieszanina węglowodorów pochodzenia naturalnego), stosowane do izolacji fundamentów i dachów. Są to mieszanki dwuskładnikowe, które tworzą trwałą i odporną na niskie temperatury warstwę izolacji. Dowiedz się więcej o ich zastosowaniach.
Masa bitumiczna – co to jest?
Masa bitumiczna to mieszanka złożona z bitumu, żywic polimerowych i wypełniaczy, które po utwardzeniu tworzą elastyczną warstwę hydroizolacyjną. To trwała i wodoodporna izolacja powierzchni pionowych i poziomych. Jest idealna do bezspoinowej hydroizolacji elementów budynków – dachów, fundamentów, tarasów, stropów.
Podłoże pod masę bitumiczną
Aby uzyskać jak najlepszą izolację, podłoże musi być odpowiednio przygotowane. Oznacza to usunięcie nierówności, nieszczelności i zapewnienie dobrej przyczepności. Należy też uwzględnić warunki pogodowe podczas wykonywania prac izolacyjnych. Jest to istotne, gdyż odpowiednie warunki atmosferyczne pozwalają masom bitumicznym wyschnąć i uzyskać odpowiednie właściwości przeciwwilgociowe.
Masa bitumiczna na dach
Masa bitumiczna jest często używana do uszczelniania dachów pokrytych papą, ze względu na fakt, że bitum jest składnikiem papy (pełni on rolę kleju, łącząc warstwy papy). To dlatego masy bitumiczne doskonale spajają się z papą tworząc spójną membranę, która całkowicie wypełnia szczeliny i pęknięcia. Aplikacja masy bitumicznej na dach jest łatwa i nie wymaga specjalnych umiejętności technicznych, chyba, że jest aplikowana maszynowo, za pomocą agregatów hydrodynamicznych. Nowoczesne masy polimerowo bitumiczne można stosować na zimno.
Masa bitumiczna na zimno
Aktualnie w sprzedaży dostępnych jest wiele materiałów, które zawierają bitum wraz z domieszką polimerów i mogą być stosowane na zimno, wprost z opakowania. Taka masa polimerowo bitumiczna to np. guma w płynie (ang. liquid rubber) CWS (Canada Waterproof System). To środek wyprodukowany w Kanadzie z najwyższej jakości bitumu, który od wielu lat stosowany jest jako masa bitumiczna uszczelniająca na zimno. Znakomicie łączy się z papą, a dzięki temu, że ma płynną konsystencję wypełnia wszelkie szczeliny i tym samym szybko zatrzymuje przecieki. Guma w płynie to doskonała masa do uszczelniania dachu z papy dlatego bardzo często jest wybierana w razie wystąpienia przecieku, a także w przypadku długotrwałego zabezpieczenia i konserwacji papy.
Płynna guma (ang. liquid rubber) Canada Waterproof System to nie tylko masa do uszczelniania dachu z papy. Jest także szeroko stosowana jako masa bitumiczna do betonu czy blachy. Można nią izolować fundamenty czy uszczelniać oczka wodne.
Hydroizolacja polimerowo bitumiczna – zalety
Masy bitumiczne cechują się łatwością aplikacji i szybkością wykonywania prac izolacyjnych. Są elastyczne i wytrzymałe, dzięki czemu można je stosować na różnych powierzchniach i w różnych warunkach. Najważniejszy jednak wydaje się fakt, że masy bitumiczne są przed montażem bardzo plastyczne, a czasem praktycznie ciekłe, co ułatwia wniknięcie w szczeliny i dokładne ich wypełnienie. To pozwala osiągnąć wysoką szczelność powłoki.
Inne korzyści z używania mas bitumicznych uszczelniających to: wysoka odporność na uszkodzenia, brak potrzeby dodatkowych warstw takich jak folie czy papa, oraz brak konieczności tynkowania. Są one też ekologiczne, ponieważ nie zanieczyszczają środowiska i nie emitują szkodliwych substancji.
Masa bitumiczna – jak nakładać?
Większość dostępnych w sprzedaży materiałów, funkcjonujących jako masa bitumiczna uszczelniająca, nakłada się za pomocą pędzla, wałka bądź szpachli, wprost na powierzchnię izolowaną. Powierzchnia powinna być wcześniej oczyszczona z brudu, kurzu, mchu i innych zabrudzeń. Należy usunąć także luźne, odpadające elementy powłoki.
Temperatura podłoża oraz powietrza powinna wynosić co najmniej +5°C. Warto także zwrócić uwagę na prognozowane warunki atmosferyczne, bowiem masa bitumiczna na zimno nie powinna mieć kontaktu z wodą oraz mrozem do momentu wyschnięcia. Większość produktów, kwalifikowana jako masa polimerowo bitumiczna, zastyga w ciągu kilku do kilkunastu godzin.
Masa polimerowo bitumiczna może być także nakładana maszynowo. Wówczas, za pomocą agregatu hydrodynamicznego, natryskuje się masę bitumiczną na powierzchnię izolowaną. Jest to wydajny i szybki sposób aplikacji. Poniżej możesz zobaczyć jak wygląda aplikacja maszynowa masy bitumicznej (w tym wypadku gumy w płynie CWS).
Powyższe zalecenia są ogólne i każdy produkt posiada własną instrukcję dotyczącą aplikacji. Dlatego zawsze przed użyciem należy szczegółowo zapoznać się z kartą techniczną produktu – masy bitumiczne na zimno nie są tu wyjątkiem.