
Jeszcze do niedawna, jednym z najpopularniejszych rozwiązań przeciwwilgociowych dla dachów płaskich było wykonywanie pokryć dachowych z papy. Metoda miała zabezpieczać dach przed przeciekaniem. I owszem tak było, ale starszy rodzaj papy nie miał tak dobrych właściwości uszczelniających, jak choćby współczesny rodzaj papy, czyli papa termozgrzewalna. Pokrycia dachowe, które zostały wykonane przy użyciu starej papy wymagają teraz regularnej konserwacji. Podobnie rzecz ma się z z papą termozgrzewalną – co raz więcej inwestorów wie, że konserwacja papy termozgrzewalnej przyniesie spore korzyści i oszczędności w przyszłości.
Konserwacja dachu z papy – kiedy wykonywać?
Konserwacja lub naprawa dachu, który został wykonany z użyciem papy starego typu, powinna się odbywać co około 2-3 lata, w pierwszych kilku początkowych etapach. Jest to dość spory koszt, ale jednak kluczowy, by nie doprowadzić do powstania większych szkód, a co za tym idzie generowania jeszcze większych kosztów.
W przypadku kolejnych działalności naprawczo-konserwacyjnych najlepiej wykonywać je co około 5 lat. W takim czasie bowiem może dojść do zniszczenia warstwy ochronnej, która wymaga ponownych interwencji.
Dachy wykonane przy użyciu nowej wersji papy, czyli papy termozgrzewalnej mogą nie tracić swoich właściwości ochronnych przez dłuższy czas. Warto jednak przeprowadzić konserwację papy termozgrzewalnej raz na kilka lat, aby warstwa izolacyjna przetrwała w dobrym stanie jak najdłużej.
Konserwacja dachu z papy na ciepło – jak to wygląda?
Konserwowanie i naprawianie dachu z papy to proces, którego głównym celem jest przywrócenie poprawnych parametrów warstwie izolacyjnej. Papa nie powinna przeciekać i powinna być również barierą dla wilgoci.
Renowacja papy odbywa się przede wszystkim z użyciem mas bitumicznych. Plastyczne substancje nakłada się za pomocą lepiku, czyli specjalnego kleju, który w pierwszej kolejności jest podgrzewany, a następnie nakładany w miejscach, które wymagają konserwacji.
Konserwacja papy na zimno
W przypadku jeśli interesuje nas konserwacja dachu z papy na zimno, to mamy zwykle do wyboru dwie opcje – metodę rozpuszczalnikową oraz bezrozpuszczalnikową.
W pierwszym przypadku wykorzystujemy preparaty do konserwacji papy, które składają się z asfaltu, syntetycznych substancji oraz z organicznych rozpuszczalników. Materiały te są stosunkowo łatwopalne, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo.
Drugą grupą są preparaty nie zwierające rozpuszczalników. Taki środek do konserwacji papy zawiera masę asfaltową, czy też bitumiczną, wodę oraz różne dodatki, najczęściej polimerowe. Substancja nie jest łatwopalna, wobec czego jest środkiem bezpieczniejszym niż produkty oparte na rozpuszczalnikach.
Środek do konserwacji papy na zimno – jaki wybrać?
Na rynku możemy aktualnie wybierać spośród wielu produktów umożliwiających nam konserwację papy dachowej. Można wymienić choćby masy asfaltowe, masy asfaltowo-kauczukowe, elastomery bitumiczne, masy dyspersyjne (Dysperbit), papa w płynie itd.
Jaki preparat do konserwacji papy jest najlepszy? Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Jeżeli potrzebujemy przeprowadzić renowację papy na niewielkim obszarze i chcemy to wykonać sami za pomocą pędzla lub wałka to powinniśmy wybierać produkty proste w użyciu – np. masy asfaltowo-kauczukowe lub elastomery bitumiczne, czyli np. gumę w płynie. Smarowanie dachu na zimno za pomocą tych preparatów jest szybkie, skuteczne i przede wszystkim łatwe.
Jeżeli natomiast mamy na myśli całościową konserwację dachu z papy to warto zapoznać się z możliwościami jakie dają hydroizolacje natryskowe. Jest to metoda hydroizolacji, która polega na ciśnieniowym rozprowadzeniu materiałów do konserwacji papy, za pomocą specjalnego agregatu hydrodynamicznego. Produkty, które się tutaj stosuje są najczęściej takie same jak poprzednio lub trochę zmodyfikowane. W przypadku konserwacji dachów płaskich pokrytych papą za pomocą hydroizolacji natryskowej świetnie sprawdza się kanadyjska guma w płynie.
Powłoka z papy zabezpieczona gumą w płynie zapewni długotrwałą ochronę przed wilgocią, wodą stojącą oraz warunkami atmosferycznymi, gdyż naniesiona agregatem hydrodynamicznym tworzy jednolitą, szczelną powłokę, pozbawioną łączeń. Dodatkowo jest odporna na UV, co eliminuje potrzebę stosowania posypek mineralnych i innych tego typu materiałów.
Jesteś zainteresowany konserwacją dachu pokrytego papą?
Skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz.
Dlaczego warto wykonywać konserwację dachu pokrytego papą?
Prace konserwacyjno-naprawcze, które następują w regularnych odstępach, pomagają Ci zadbać o stan pokrycia dachowego. Ciągłe obserwacje i interwencje pozwalają na przedłużenie żywotności starej technologii i utrzymanie wymaganych parametrów.
Pamiętaj, że warto kontrolować stan dachu z pomocą specjalisty. Często drobne przecieki to tylko wierzchołek góry lodowej problemów, ponieważ dach może wymagać gruntownego remontu.
Dbając i regularnie sprawdzając stan dachu, możesz uniknąć niepotrzebnych szkód i kosztów wynikających z zaniedbań.
Szczelny dach nad głową to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb, dlatego warto o niego dbać.