Close

Renowacja papy na zimno

Naprawa dachu z papy na zimno

Dachy płaskie od dziesięcioleci pokrywane są papą termozgrzewalną. Materiał ten, jak wiele izolatorów zewnętrznych, wystawiony jest na działanie czynników środowiskowych. Trzeba jednak dodać, że papa oraz inne pokrycia dachowe, są szczególnie eksponowane na całe spektrum warunków atmosferycznych – deszcz, grad, śnieg, promieniowanie UV, ekstremalne wahania temperatur itd. Dlatego wymiana poszycia dachowego na budynkach z płaskim dachem jest dość częsta i cykliczna, zwłaszcza jeśli została wykonana z papy. Możemy jednak te okresy pomiędzy remontami dachu wydłużać, dzięki renowacji papy na zimno.

Materiały do uszczelnienia papy na zimno

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej produktów, dzięki którym możemy wykonać szybkie uszczelnienie dachu z papy. Co ważne, możemy wykonać smarowanie dachu na zimno, bez konieczności stosowania palników. Do wyboru mamy oczywiście tradycyjny lepik na zimno, ale także różnego rodzaju elastyczne powłoki hydroizolacyjne, wytwarzane na bazie bitumów i nie tylko. Środki te najczęściej zawierają różne dodatki w postaci polimerów, żywic, kauczuku, włókien etc.

Czym jest lepik na zimno?

Lepik na zimno jest materiałem hydroizolacyjnym na bazie asfaltu. Jest produktem o szerokim zastosowaniu. Może być stosowany jako materiał do uszczelniania i konserwacji dachów z papy. Ale to nie wszystko – ciekawą cechą lepiku asfaltowego jest stosowanie go jako uniwersalnego spoiwa, bowiem może on łączyć materiały na bazie bitumu z różnymi innymi materiałami.

Zastosowanie lepiku na zimno

W praktyce lepik na zimno znajduje szerokie zastosowanie w pracach dekarskich i izolacyjnych. Najważniejsze zastosowania lepiku to:

  • renowacja papy asfaltowej (poprzez smarowanie papy na zimno), bądź innych pokryć na bazie bitumu stosowanych na dachach płaskich;
  • klejenie produktów bitumicznych z innymi materiałami, np. łączenie papy z betonem, metalem, cegłami, drewnem;
  • tworzenie membran hydroizolacyjnych poziomych oraz w pewnych warunkach także pionowych;
  • hydroizolacja balkonów, tarasów, piwnic etc.

Jak stosować lepik na zimno?

Tak jak w przypadku wielu materiałów izolacyjnych, jedną z najważniejszych rzeczy jest dokładne oczyszczenie powierzchni, na którą nakładać będziemy lepik na zimno. Podłoże powinno być suche, pozbawione luźnych elementów czy fragmentów oderwanej izolacji. W przypadku metalu należy pozbyć się ewentualnej rdzy, a w przypadku betonu należy rozważyć wcześniejsze pokrycie gruntem.

Nakładanie lepiku na zimno nie jest zbyt trudne. Wystarczy paca lub szpachla, a sam lepik może być używany bez wcześniejszego specjalnego przygotowywania. Zakres temperatur, przy których zaleca się smarowanie dachu lepikiem waha się w przedziale od 5ºC do 30ºC. W przypadku gdy używamy lepiku jako spoiwa dobrą praktyką jest dociśnięcie łączonych materiałów, tak by lepik osiągnął optymalne parametry wiążące.

Co to jest guma w płynie?

Płynna guma to elastomer bitumiczny, czyli masa hydroizolacyjna na bazie bitumu ze specjalną domieszką polimerów. Po zaschnięciu charakteryzuje się wysoką elastycznością, co przekłada się na długotrwałą skuteczność naprawy dachów pokrytych papą (powłoka „pracuje” wraz z podłożem, które podlega prawom rozszerzalności cieplnej – rozszerza się latem, a kurczy zimą). Guma w płynie najczęściej stosowana jest jako środek do naprawy dachów z papy. Co ważne, możliwa jest szybka renowacja papy na zimno.

Jak używać płynnej gumy?

Renowacja papy na zimno za pomocą gumy w płynie jest bardzo prosta. Nakładamy ją bezpośrednio z opakowania na oczyszczoną wcześniej powierzchnię. Do tego celu możemy użyć pędzla lub wałka. Łączenia papy lub inne miejsca, które bardziej narażone są na rozszczelnienie (np. miejsca styku kominów z powłoką) należy wzmocnić paskiem geowłókniny. Prace naprawcze powinno prowadzić się przy bezdeszczowej pogodzie w temperaturze powyżej 5°C. Czas schnięcia to 6 godzin – wówczas produkt nie przyjmuje już wilgoci, jednak pełne wyschnięcie trwa do kilkunastu godzin.

Dysperbit – co to jest?

Dysperbit to masa hydroizolacyjna, która zawiera asfalt oraz modyfikowany kauczuk syntetyczny. Charakteryzuje się gęstą konsystencją, ciemną, brązową barwą. Nie zawiera rozpuszczalników, jest bezpieczny dla środowiska. Dysperbit najczęściej jest wykorzystywany do naprawy dachów z papy na zimno.

Jak stosować dysperbit?

Masę nakłada się ręcznie za pomocą pacy, pędzla lub szczotki, przy bezdeszczowej pogodzie i temperaturze podłoża pomiędzy 5°C a 30°C . Powierzchnia oczywiście musi być oczyszczona i pozbawiona wszelkich luźnych elementów. W przypadku dużych uszkodzeń papy należy dokonać naprawy zniszczonych fragmentów pokrycia w sposób tradycyjny. Zaleca się stosowanie minimum dwóch warstw – pierwszą jako gruntującą (dysperbit rozcieńczony z wodą w stosunku 1:1) oraz drugą zasadniczą, którą można nałożyć po uprzednim wyschnięciu pierwszej warstwy (około 6 godzin przy temperaturze 23ºC). Podczas schnięcia powłoka nie może być narażona na wilgoć. Grubość warstw powinna wynosić około 1mm. Na rynku występuje kilka produktów pod nazwą dysperbit, dlatego dokładne postępowanie z określonym produktem powinno być wykonywane ściśle według załączonej instrukcji użycia.

Renowacja papy na zimno – jaki środek wybrać?

Do wyboru mamy sporo produktów, dzięki którym możemy wykonać smarowanie dachu na zimno. Jaki materiał będzie najlepszy? Wybór będzie zależał od naszych potrzeb. Jeśli będziemy chcieli takiej naprawy dokonywać sami – wówczas liczy się prostota i uniwersalność użycia. Jeżeli chcemy mieć skuteczną naprawę na dłużej, wówczas warto rozejrzeć się za zaawansowanymi technologicznie produktami. Jeżeli chcemy szybkiej, doraźnej naprawy, a nasz budżet jest ograniczony – wówczas można skupić się na najprostszych i najbardziej dostępnych produktach.

Zobacz Także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep z Gumą w Płynie
Sklep z Gumą w Płynie
telefon do firmy Dach Service