Na panele fotowoltaiczne decyduje się coraz więcej osób. Jest to opłacalna inwestycja, a przede wszystkim odnawialne źródła energii są przyjazne środowisku i nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji. Ważnymi aspektami takiej instalacji są odpowiednie skierowanie paneli ku słońcu oraz odpowiedni dobór konstrukcji, dopasowanej do poszycia dachu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, jeśli interesuje nas fotowoltaika na papie?
Montaż paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?
Pokrycia dachu, na których nie montuje się instalacji to te drewniane, eternitowe, z pleksi lub z poliwęglanu. Rodzaj poszycia wpływa na wybór odpowiedniego sposobu montażu. Nieco inaczej będzie wyglądała konstrukcja na dachu pokrytym dachówką ceramiczną, a inaczej na tym pokrytym blachodachówką czy papą.
Czynniki wpływające na poprawne funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej:
- wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych,
- odpowiednie ustawienie paneli względem słońca,
- prawidłowy system mocowania dopasowany do rodzaju pokrycia dachu.
Ostatni punkt jest niezwykle ważny, ponieważ odpowiedni system mocowania zapewnia stabilną konstrukcję. Dobrze jest też sięgać tylko po certyfikowane elementy konstrukcyjne dedykowane dla odpowiedniego rodzaju instalacji.
Panele fotowoltaiczne na płaskim dachu z papy
Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim również jest możliwy. Jest to nawet korzystniejsze niż na dachu skośnym, ponieważ można dowolnie ustawić konstrukcję względem słońca, aby zapewnić optymalny dostęp promieni słonecznych do instalacji. W przypadku dachów skośnych mamy nieco mniejszą dowolność.
Papa chłonie ciepło promieni słonecznych, na skutek czego podłoże osiąga bardzo wysoką temperaturę. Panele same w sobie również mocno się nagrzewają. Dlatego w przypadku instalacji fotowoltaicznej montowanej na dachu z papy bardzo ważna jest prawidłowa wentylacja pomiędzy dachem a panelami. Fotowoltaika na papie potrzebuje dobrego przepływu powietrza, co zapewnią odpowiednie odstępy pomiędzy elementami konstrukcji.
Temperaturę powierzchni możemy także obniżyć stosując specjalne materiały odbijające część światła słonecznego (np. powłoki izolacyjno-dekoracyjne z dodatkiem pigmentu aluminiowego). Produkty te można stosować na istniejące izolacje asfaltowe, bitumiczne.
Warto też pamiętać o doborze odpowiednich uszczelek. Mają one za zadanie zabezpieczyć miejsca mocowania (szyn montażowych z pokryciem dachu) przed niesprzyjającym działaniem warunków atmosferycznych.
Miejsca mocowania szyn montażowych z papą warto dodatkowo zabezpieczyć materiałami o elastycznej charakterystyce. Takim produktem jest np. kanadyjska guma w płynie CWS R (Canada Waterproof System). Jest to elastomer bitumiczny, który idealnie zabezpiecza łączenia różnych elementów stykających się z powierzchnią dachu płaskiego. Wynika to z faktu, iż guma w płynie CWS R zachowuje elastyczność niezależnie od wahań temperatur – „pracuje” wraz z podłożem, co pozwala na długotrwałą izolację przeciwwilgociową. Mocowanie paneli fotowoltaicznych z dachem płaskim dodatkowo zabezpieczone płynną gumą to gwarancja dłuższej eksploatacji dachu bez przecieków.
Fotowoltaika na płaskim dachu z papy przyniesie nam dużo korzyści, należy jednak pamiętać o właściwym mocowaniu paneli fotowoltaicznych do powłoki dachu.